Green Gables w Cavendish, pierwowzór powieściowego Zielonego Wzgórza
   
  4.141415 / 99 głosów

  Wyspa Księcia Edwarda – Zielone Wzgórza Ani Shirley

  Czy kanadyjska Wyspa Księcia Edwarda może wzbudzić podziw i zadziwić swym pięknem tak, jak zauroczyła słynną rudowłosą Anię Shirley z powieści Lucy Maud Montgomery?

  Ania to szczególnie uczuciowa bohaterka, ale z pewnością nawet mało wrażliwą osobę wzruszy i zachwyci to malownicze i zmysłowe miejsce. Pasma czystego piasku, urwiska, łagodne pagórki, zieleń lasu i błękit jeziora, zatoki oraz latarnia morska na cyplu czerwonych skał – to wszystko nadaje wyspie niezwykłej baśniowości.
  Wyspa Księcia Edwarda (ang. Prince Edward Island) stanowi administracyjnie najmniejszą, lecz najgęściej zaludnioną prowincję Kanady, leżącą w Zatoce Świętego Wawrzyńca. Prowincja jest połączona ze stałym lądem – Nowym Brunszwikiem – za pomocą mostu, tzw. Mostu Konfederacji, o długości 13 km. Stolicą i największym miastem wyspy jest Charlottetown.
  Na Wyspie Księcia Edwarda, w Clifton (obecnie New London), urodziła się pisarka Lucy Maud Montgomery, autorka wielu powieści, których fabuła osadzona jest w jej rodzinnych stronach. Tutaj rozgrywa się akcja powieści i filmu „Ania z Zielonego Wzgórza” (ang. Anne of Green Gables). Pisarka spędziła dzieciństwo i młodość w gospodarstwie dziadków Lucy i Alexandra Macneil, we wsi Cavendish. Farma kuzynostwa Maud, która posłużyła za pierwowzór Zielonego Wzgórza, została odkupiona przez rząd Wyspy i uczyniono z niej muzeum Maud i Ani. Teren, na którym znajduje się dom na Zielonym Wzgórzu, jest obecnie najbardziej popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów, a tytułowa Ania stała się symbolem wyspy.
   
  Plaże Wyspy Księcia Edwarda są świetnym miejscem na odpoczynek, krajobrazy wyspy zapierają dech w piersiach, a typowe kanadyjskie dania, na przykład przepyszne małże, cieszą nawet wybredne podniebienie.
   
   

  Najczęściej czytane

  Chipsy ziemniaczane wywodzą się z Nowej Anglii jako odmiana frytek i nie s...
  Wielkie Jeziora (ang. Great Lakes) to system pięciu jezior pochodzenia...
  „Brighton to najchętniej odwiedzany kurort nadmorski w Wielkiej...
  Czy kanadyjska Wyspa Księcia Edwarda może wzbudzić podziw i zadziwić swym...
  Kornwalia (ang. Cornwall) słynie z pięknych nadmorskich krajobrazów i...

  Komentarze

  Ta praca przydała mi się na lekcje!!!!!!!!!!!!!!!!:)

  Moim marzeniem jest tam pojechać.

  ojj tez chciałabym tam się wybrać

  Mam 50 lat a ciągle marzę, żeby tam pojechać i jeszcze raz przeczytać przygody rudzielca o imieniu Ania swojej córce

  a gdzie 2 noga ani Shirley ???

  To musi byc b.malownicze miejsce.Moze podroz tam bedzie moim kolejnym marzeniem?Nie czytalem A.z Z Wzgorza ale sluchalem sluchowiska.Choc jestem mezczyzna i mam 57 lat chcialbym poczuc romantyke tego miesca.

  JA ROWNIEZ MARZE ZEBY TAM POJECHAC;ZAWSZE JESTEM POD WRAZENIEM TEJ NIEZWYKLEJ ANI;I WSZYSTKICH KSIAZEK PISARKI; WIELKIEJ WYOBRAZNI UBRANEJ W PRZEPIEKNE SLOWA:::

  The best wyspa kiedys tam pojade.

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu englishblog.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.