Wodospad Niagara – cud przyrody

   
  Znają go wszyscy, choć – wbrew opiniom niektórych – wcale nie jest najwyższym, najszerszym czy największym wodospadem świata. W czym zatem tkwi sekret popularności Niagary? Ten wodospad jest przede wszystkim imponującym uosobieniem piękna i niewyobrażalnej siły przyrody.
   
  Wodospad Niagara (ang. Niagara Falls) liczy sobie 10 tys. lat i powstał u schyłku ostatniej epoki lodowcowej. Umożliwia przepływ wody z jeziora Erie do położonego 100 m niżej jeziora Ontario. Wodospad znajduje się na granicy USA i Kanady na rzece Niagara i rozdzielony jest Wyspą Kozią (Goat Island) na dwie części: wschodnią (American Falls) o szerokości 320 m i wysokości do 30 m oraz skupiającą 94% wody część zachodnią (Canadian Falls lub Horseshoe Falls), tworzącą rozległe półkole o szerokości 790 m i wysokości 53 m.
  Za częścią amerykańską wodospadu znajduje się Jaskinia Wiatrów (the Cave of the Winds) wydrążona przez płynącą wodę. Wejście do groty znajduje się na Wyspie Koziej. Spienione masy wody spływają kilka metrów od tarasu widokowego. Można tam odbyć rejs statkiem, podpływającym prawie pod same kaskady.
  Bardziej atrakcyjna wydaje się kanadyjska strona wodospadu zwana Podkową. Widać z niej obie kaskady, choć zwykle częściowo zasłonięta jest obłokami kropelek, tworzonymi przez spadającą wodę.
  Nocą wodospady są podświetlone. Niezwykle efektownie wyglądają też zimą, kiedy zamarzająca woda tworzy sople dużych rozmiarów.
   
  Obok galeria najpiękniejszych ujęć Wodospadu Niagara.
   
  Wodospad można zobaczyć na żywo tutaj. Pamiętajcie o różnicy czasu (różnicy pomiędzy strefami czasowymi).

   

   

   

   

  Najczęściej czytane

  Chipsy ziemniaczane wywodzą się z Nowej Anglii jako odmiana frytek i nie s...
  Czy kanadyjska Wyspa Księcia Edwarda może wzbudzić podziw i zadziwić swym...
  Wielkie Jeziora (ang. Great Lakes) to system pięciu jezior pochodzenia...
  „Brighton to najchętniej odwiedzany kurort nadmorski w Wielkiej...
  Sierpniowy karnawał w londyńskiej dzielnicy Notting Hill to największy w...

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu englishblog.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.