Krótka historia piłki nożnej

  Piłkę kopano od najdawniejszych czasów, a pierwsze piłki robiono ze zwierzęcych pęcherzy. Współczesna piłka nożna narodziła się w XIX w. na Wyspach Brytyjskich, gdzie od czasów średniowiecza rozwijała się w różnych formach w Anglii i Szkocji, zdobywając coraz większą popularność. Sportowi nie zaszkodziły nawet królewskie zakazy uprawiania gier określanych terminem football

  Ponieważ grze w piłkę chętnie oddawali się angielscy uczniowie i studenci, na początku XIX wieku w Anglii dyscyplinę tę zaczęto wprowadzać do coraz liczniej powstających szkół prywatnych. By móc rozgrywać międzyszkolne mecze, postanowiono ujednolicić przepisy. Pierwsze reguły w kształcie zbliżonym jeszcze do dzisiejszej gry w rugby ustanowiono w 1848 roku w Cambridge (Cambridge rules) podczas meczu w Trinity College.

  Za początek piłki nożnej uznaje się często datę 24 października 1857 roku, kiedy powstał Sheffield Football Club, uznawany za najstarszy klub piłkarski na świecie. Ogłosił on zasady gry w futbol, z których najważniejsza dotyczyła zakazu łapania piłki rękami. Sześć lat później, w 1863 roku, w Londynie przedstawiciele 13 klubów utworzyli The Football Association (FA) – Angielski Związek Piłkarski. Tak narodziła się najstarsza piłkarska krajowa federacja świata. W 1871 roku sekretarz generalny związku zaproponował rozgrywki dla wszystkich zrzeszonych w nim klubów. W ten sposób zainaugurowano najstarsze narodowe rozgrywki piłkarskie na świecie – The FA Cup. W pierwszym sezonie wzięło w nich udział 15 klubów.

  W 1872 roku powstała druga futbolowa federacja świata – federacja szkocka i jeszcze tego samego roku, 30 listopada w Glasgow, rozegrano pierwszy historyczny mecz międzypaństwowy Szkocja – Anglia. Nikt nie strzelił wówczas gola, jednak tradycją stały się coroczne starcia najstarszych reprezentacji świata – raz w Anglii, raz w Szkocji. W 1879 roku do potyczek tych przyłączyła się Walia, a w 1882 roku Irlandia Północna. W 1884 roku cztery kraje brytyjskiej Korony postanowiły rozegrać między sobą Mistrzostwa Wielkiej Brytanii (British Championship). W grupie czterech zespołów każdy rywalizował z każdym bez rewanżów, punktując za zwycięstwo dwa oczka, a za remis jedno. Pierwszym mistrzem Wysp została reprezentacja Szkocji. Można ją zatem nazwać pierwszym piłkarskim teamem świata.

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu englishblog.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Najczęściej czytane

  Chipsy ziemniaczane wywodzą się z Nowej Anglii jako odmiana frytek i nie s...
  Wielkie Jeziora (ang. Great Lakes) to system pięciu jezior pochodzenia...
  Czy kanadyjska Wyspa Księcia Edwarda może wzbudzić podziw i zadziwić swym...
  „Brighton to najchętniej odwiedzany kurort nadmorski w Wielkiej...
  Sierpniowy karnawał w londyńskiej dzielnicy Notting Hill to największy w...
  Floryda to stan w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w wię...
  Blackpool to miasto w Anglii w hrabstwie Lancashire nad Morzem Irlandzkim...
  Kornwalia (ang. Cornwall) słynie z pięknych nadmorskich krajobrazów i...
  Kamienne kręgi znajdują się 13 km od miasta Salisbury w hrabstwie...
  Greenwich to dzielnica Londynu położona w jego południowo-wschodniej częś...

  Ostatnie komentarze