J. R. R. Tolkien – ojciec literatury fantasy

  Sto dwadzieścia lat temu, 3 stycznia 1892 roku, urodził się filolog i językoznawca, ale przede wszystkim jeden z najpopularniejszych współczesnych powieściopisarzy brytyjskich – John Ronald Reuel Tolkien.

  Tolkien urodził się w 1892 roku w południowej Afryce. Od 1895 roku mieszkał wraz z rodziną w Anglii. Podczas I wojny światowej walczył we Francji. Po powrocie z frontu w 1917 roku zaczął pisać książki. W latach 1918-1920 był członkiem komitetu redagującego New English Dictionary. Następnie opracowywał wydania literatury staroangielskiej oraz wykładał na uniwersytetach w Leeds i Oksfordzie.
   
  Światową sławę przyniosły Tolkienowi powieści o wymyślonej przez niego krainie – Śródziemiu (Middle-earth). Stworzył w nich oryginalny, fantastyczny świat, odwołujący się do mitów i baśni, będący aluzyjnym obrazem realnego życia współczesnych ludzi. Na cykl ten składają się: Hobbit, czyli tam i z powrotem, trylogia Władca Pierścieni, a także przygotowane do druku przez syna pisarza, Christophera, Silmarillion, Niedokończone opowieści i 12-tomowa seria książek Historia Śródziemia.
   
  Pisarz znał w różnym stopniu ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich. Uczył się także polskiego. W 2004 roku magazyn „Forbes” obliczył, że gdyby J. R. R. Tolkien żył obecnie, jego roczne zarobki wynosiłyby 23 mln dolarów.
   

   

  Zobacz także: Słynne cytaty z Tolkiena

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu englishblog.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Najczęściej czytane

  Chipsy ziemniaczane wywodzą się z Nowej Anglii jako odmiana frytek i nie s...
  „Brighton to najchętniej odwiedzany kurort nadmorski w Wielkiej...
  Czy kanadyjska Wyspa Księcia Edwarda może wzbudzić podziw i zadziwić swym...
  Wielkie Jeziora (ang. Great Lakes) to system pięciu jezior pochodzenia...
  OK — słowo, które przyjęło się również w języku polskim, narodziło się w...
  Sierpniowy karnawał w londyńskiej dzielnicy Notting Hill to największy w...
  Kornwalia (ang. Cornwall) słynie z pięknych nadmorskich krajobrazów i...
  Z początkiem lat 50. ubiegłego stulecia w Wielkiej Brytanii narodziło się...
  Kto z nas nie marzy, aby kiedyś wybrać się na Hawaje? Warto wiedzieć, że...
  Blackpool to miasto w Anglii w hrabstwie Lancashire nad Morzem Irlandzkim...

  Ostatnie komentarze