Ponieważ wszystkie południki są takie same, należało umówić się, który z nich będzie najważniejszy, czyli początkowy – zerowy. W 1884 r. na międzynarodowej konferencji ustalono, że będzie nim południk przechodzący przez środek lunety Królewskiego Obserwatorium w Greenwich (obecnie dzielnica Londynu).
   
  4.42857 / 7 głosów

  Greenwich – z wizytą na południku zerowym

  Greenwich (wym. grenɪt∫) to obecnie dzielnica Londynu położona w jego południowo-wschodniej części, na południowym brzegu Tamizy. Można zatem dotrzeć tutaj przy okazji rejsu po londyńskiej rzece.
  Greenwich, będące niegdyś osobnym miastem –  popularnym kurortem w XIX wieku, znane jest przede wszystkim z tego, że przebiega przez nie południk zerowy. Miało tu bowiem siedzibę dawne Królewskie Obserwatorium Astronomiczne, zbudowane przez króla Karola II w 1675 roku. Średni czas słoneczny południka zerowego – Greenwich Mean Time (GMT) uznawano do 1986 za standardowy czas uniwersalny. Ponieważ nie uwzględniał on nieregularności ruchu obrotowego Ziemi, zastąpiono go, przyjmując za wzorcowy tzw. uniwersalny czas koordynowany UTC (ang. Coordinated Universal Time), regulowany względem czasu słonecznego.
   
  Jednak Greenwich to nie tylko południk zerowy i obserwatorium. To także piękny park królewski, Królewska Szkoła Morska (The Royal Naval College) i stojący nad Tamizą słynny kliper „Cutty Sark”, zbudowany w Szkocji w 1869 jako bardzo szybki żaglowiec do przewozu herbaty z Chin. W 1997 Greenwich zostało wpisane przez UNESCO na listę światowego dziedzictwa kulturowego.
   

  Najczęściej czytane

  Chipsy ziemniaczane wywodzą się z Nowej Anglii jako odmiana frytek i nie s...
  Czy kanadyjska Wyspa Księcia Edwarda może wzbudzić podziw i zadziwić swym...
  Wielkie Jeziora (ang. Great Lakes) to system pięciu jezior pochodzenia...
  „Brighton to najchętniej odwiedzany kurort nadmorski w Wielkiej...
  Sierpniowy karnawał w londyńskiej dzielnicy Notting Hill to największy w...

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu englishblog.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.