Dzień Świętego Dawida

  Pierwszego marca przypada Dzień Świętego Dawida (Saint David's Day), patrona Walii. Od XVIII wieku jest to święto narodowe Walijczyków.

  Obchody Dnia Świętego Dawida są zazwyczaj rozciągnięte w czasie. Imprezy rozpoczynają się zwykle już pod koniec lutego i trwają przez cały marzec.

                                           

  Flaga świętego Dawida (złoty krzyż na czarnym tle) stanowi istotny element obchodów tego dnia. Na ulicach robi się gwarno. Odbywają się parady, koncerty, targi produktów regionalnych, a także zawody sportowe. Dzieci i młodzież swoje mundurki szkolne zamieniają na tradycyjne stroje walijskie. Całe miasta, poszczególne domy i odzież przyozdabia się symbolami narodowymi, czyli porem i żonkilem.
   
  Por to pamiątka po walkach z Anglikami. Aby wyróżniać się podczas walk, walijscy żołnierze znakowali tym warzywem swoje mundury. Por to także symbol świętego Dawida. Żonkil natomiast kwitnie w marcu, więc był świadkiem śmierci świętego. Tradycyjnymi potrawami spożywanymi w Dniu Świętego Dawida są zupa z porów oraz cawl – rodzaj gulaszu z walijskiej jagnięciny i pora.
   
  Katedra św. Dawida w St David'sŚwięty Dawid, w Walii znany pod imieniem Dewi, urodził się pod koniec V wieku. Był mnichem; założył klasztor w Menevii (obecnie St David's), którego został przełożonym. Później przyczynił się do powstania kilkunastu innych klasztorów. Jego zasługi w głoszeniu wartości chrześcijańskich były tak duże, że Walijczycy obrali go arcybiskupem Walii. Na jego cześć wznoszono świątynie, a nowo powstałym miastom nadawano jego imię. W świecie celtyckim zasłynął jako nauczyciel i asceta. Podobno żywił się wyłącznie chlebem i wodą. Z jego postacią wiążą się liczne legendy. Pewnego razu gdy przemawiał, pod jego stopami uniosła się ziemia, dzięki czemu cały zgromadzony tłum mógł wyraźnie słyszeć. Mówi się także, że na ramieniu św. Dawida usiadła gołębica o złotym dziobie oznaka świętości. Zgodnie z zapisami święty Dawid zmarł 1 marca ok. 589 roku w najstarszym z założonych przez niego klasztorów. Stał się symbolem niezależności Walii, której jest patronem od XII wieku.
   
  Istnieje legenda (zob. materiał video), według której św. Patryk, nim powrócił na Zieloną Wyspę, gdzie był niegdyś niewolnikiem, na pewien czas zatrzymał się w Walii i myślał nawet, żeby się tam osiedlić na stałe. Spodobały mu się jej piękne krajobrazy. Pewnego wieczora, kiedy o zachodzie słońca usiadł na stromych skałach, w cudownej wizji przybył do niego anioł. Oznajmił on, że Walia  nie jest dla niego przeznaczona. I tak święty Patryk udał się do Irlandii, zaś Walia czekała cierpliwie na własnego świętego, którego obiecał jej zesłać Bóg.
   
                                               
   

   

   

  Dodaj komentarz

  Administratorem danych osobowych Użytkownika Serwisu englishblog.pl, przetwarzanych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 1 Ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002r. Nr 101, poz. 926) jest Nextweb Media Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, al. Stanów Zjednoczonych 26a, 03-964 Warszawa, posiadająca NIP: 9512259071, REGON 141506115, zarejestrowaną w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy XIII Wydział Gospodarczy Rejestrowy pod numerem 0000311202, kapitał zakładowy w wysokości 50 000 PLN. Dane osobowe Użytkownik podaje dobrowolnie w celu korzystania z usług świadczonych w ramach Serwisu w tym także wysyłania materiałów marketingowych na podany adres e-mail. Dane osobowe nie będą udostępniane podmiotom trzecim w celu realizacji ich działań marketingowych. Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych oraz ich poprawiania. W przypadku jakichkolwiek pytań lub wątpliwości prosimy o kontakt z Administratorem Bezpieczeństwa Informacji: abi@nextwebmedia.
   

  Najczęściej czytane

  Chipsy ziemniaczane wywodzą się z Nowej Anglii jako odmiana frytek i nie s...
  Wielkie Jeziora (ang. Great Lakes) to system pięciu jezior pochodzenia...
  Sierpniowy karnawał w londyńskiej dzielnicy Notting Hill to największy w...
  Floryda to stan w południowo-wschodniej części Stanów Zjednoczonych, w wię...
  OK — słowo, które przyjęło się również w języku polskim, narodziło się w...
  Ciasteczka shortbread to jeden z najbardziej rozpoznawalnych szkockich...
  Przecinek (ang. comma) jest jednym z najważniejszych elementów...
  Lato to czas grillowania. Słowa grill i barbecue oznaczają po angielsku...
  Blackpool to miasto w Anglii w hrabstwie Lancashire nad Morzem Irlandzkim...
    Podobno Nowy Jork to „miasto, które nigdy nie śpi...

  Ostatnie komentarze